1. MART

Датум: 07. April 2022 16:10 Категорија: Новости

Први март, познат као Баба Марта, обележен је у нашој школи и библиотеци. Први март је познат по мартеници  - малом украсу црвено-беле боје  који се израђује од предива. Мартеница се „плете“ од белог конца који симболизује нежност  и црвеног конца који симболизује радост и љубaв.

По традиционалном обичају, 1. Март- Баба Марта везује се за одлазак зиме и добродошлицу пролећа. Мартеница се не купује и не прави за себе, него се поклања као симбол среће, радости и лепих жеља.Носи се од 1. Мартасве док се не види рода, ласта, или први цвет на дрвету.Тада се скидају и везују на стабла воћакада би воћке биле родне, а онај ко везује мартеницу на стабло замишља своју жељу и нада се њеном испуњењу.

Вредне руке наших ученика су направиле много мартеница , те је организован и конкурс за најлепшу, најоригиналнију и најнеобичнију мартеницу  где су се ученици такмичили, a победници су освојили скромне награде.

Ученички радови су изложени на паноима у холу школе.